Duben 2016

Recenze: Beyoncé - Lemonade

30. dubna 2016 v 23:39 | Usher |  Recenze CD
Před nedávnem jsem dělal recenze dvě, teď je zase čas na jednu obsáhlejší. Jakého alba se bude týkat je asi jasné. Jelikož poslední týden skoro neposlouchám nic jiného než novou Beyoncé. A jak sami kritici píší. Lemonade je její nejlepší, nejsilnější a nejosobnější album. Což je zdá se i pravda. V mých očích Bey stoupla zase o stupeň výše, a to už jsem myslel, že to ani nejde. ;)


Pray You Catch Me
Na rozehřátí pomalá a procítěná balada s textem, který Bey pasuje na těle. O nevěře - ono už je to nějaký ten čas, co Jay-Z Bey podvedl s nějakou moderátorkou nebo co to sakra bylo za babu. A Beyoncé mu to na tomto albu dává sežrat. Docela dost hodně. Skvělá balada, která mě hned zaujala.

Hold Up
Taková rekreační sarkastická oddechovka, která pozvolna navazuje na předchozí song. Je to pecka. Už napoprvé mě zaujala svou ladnou a jednoduchou melodií. Ve slokách Bey spíše mluví než zpívá, ale k tomu textu to prostě jde. Vše je podtrhnuto vizuálním videm, které samozřejmě taky sedí. A za mě je tohle jedna z těch nej na tomto albu. Možná vám to přijde trochu opakovačka... ale ona je to spíše návykovka. :D Pouštěl jsem to zatím dvou lidem a ti mě pak obvinili, že si to pak pořád zpívali.

Don't Hurt Yourself
Taková trochu drsná skladba. Začátek je takový oťukávací... přefiltrovaný hlas Bey dává songu úplně streetový nádech. Má to hodně do sebe. Tato skladba je featuring se zpěvákem Jackem Whitem. A ten je i spoluautorem, a na té skladbě je to hodně znát. Je to stylově hodně podobné jeho věcem. Třeba songu, který nazpíval s Alicii Keys pro jednu z Bondovek. Je to další nenucená věc s osobitým textem - teda... Beyoncé je na tomto albu hodně spostá a nasraná na Jay-Zeho... a to je znát nejvíce v tomto songu. Něco mezi RnB, Rockem a indie, to přesně je tahle skladbe.

Sorry
Song, který jako by vyšel z repertoáru Rihanny. Má divný začátek, ale pak je z toho taková milá elektronická věc. Takové příjemné pohupování. Nic, co by vás dokázalo naštvat při opakovaném pouštění, jak to u dnešních popových písniček bývá. Vlastně... tohle není pop. Tohle je RnB. Beyoncé nemá na svém albu ani jeden popový song. Což je na takovou zpěvačku masakr. Risk jí ale vyšel. Deska se právem líbí a drží si 1. místo jako album roku... na servru MetaCritic, kde se seskupují všechny recenze se po zprůměrování všech recenzí dostala na ohodnocení 93/100% - což je o 6% více než dosavadní vítěz - Bowie. Tohle album je prostě nářez. A zároveň i velký zářez. Ale zpět k Sorry... konec písničky je spíše rozladěný v souladu s vizuálním filmem k tomuto albu a v návaznosti na další song...

6 Inch
Temná Beyoncé. Tak přesně to charakterizuje tento song, který je featuringem se zpěvákem The Weekend. Hodně urbanoidní záležitost. Tohle není prvoplánové album a ne každý ho přežvýká. Protože tam není ani jeden song, který by jste hledali v rádiu. Ale není tam ani chvilka nudy. Upřímně bych žádnou podobnou písničku od Bey ani nečekal... a k těm temným rytmům se ke konci v podkresu přidávají i další zvuky... dokonce v songu najdeme i rockové kytary a housle. Zajímavá kombinace.

Daddy Lessons
Tohle je moje country oblíbenkyně! :D Ano, čtete dobře. Bey si dovolila udělat country song. Ono je to spíše soul, ale díky té kytaře je to snad zaměnitelné za country. Tahle písnička vychází více než všechny ostatní z pera samotné Beyoncé a to jak po textové, tak produkční stránce. Hodně povedený song o to, co jí naučil otec... Vážně skvělé. A naprosto perfektně odzpívané. Na tuhle písničku se těším live... akorát škoda, že to nebude s živým saxofonem, ten v té písničce taky celkem dominuje... al hlavní role je pořád paní kytara. Takže vy, co máte rádi kytary - doporučuji!

Love Drought
A vracíme se zpět k Beyoncé a její lásce... tady už je to trochu o odpuštění. Pomalá a přesto zajímavá skladba se nese v duchu jemných elektro tónů a citelných bassů, kterých na tomto albu najdete přehršel. Protože na nich stojí 80% alba. Ale je to příjemné. Navíc Bey tady má takovou vymazlenou barvu hlasu... takovou šeptavě plazivou... jako by jen mluvila a všichni jí naslouchali... Moc dobrý a procítěný výkon. Říkám si, že na světě nejsou zpěvačky, které takto dokáží zpívat. Takto vážně a jasně... jít si za svým. Většina z nich zpívá pořád o tom samém... příkladů by bylo mnoho, ale třeba Taylor Swift je vyloženě ukázková. Ale ta zase dokáže zaujmout tím okolo... má hold dobré zvukové aranžmá. :)

Sandcastles
Nejpomalejší song na albu. Je vtipné, že to byl první song, který jsem si pamatoval a který se mi líbil. Tady už prostě Jay-Zimu odpustila... a je to znát i na vizuálu k této písničce, kde si Jay i zahrál... po jejím boku. Spokojení, šťastní... prostě pár, sice s problémy, ale odpuštěním. Tohle je prostě nenásilná piánová skladba...

Forward
Je to krátký featuring s Jamesem Blakem, který volně navazuje na předchozí Sandcastles a zároveň navazuje i na nadcházející song... Je důležité podotknout, že v songu je spíše k slyšení James, než Bey... což se tak často neslyší... ale píseň je opravdu krátká, takže je to vlastně jedno... Takový most mezi dvěma songy.

Freedom
Další a poslední featuring. Tentokrát s americkým rapperem Kendrekem Lamarem. A nebojím se říct, že tohle je jediný song, který prostě bude singl a bude mít úspěch. Teda hlavně v US... Píseň je po textové stránce zaměřena na Ameriku a vše okolo... je to taková ta typická věc, která musí být na každém černošském albu. Ale zároveň je to jedna z těch nejsilnějších skladeb v kariéře Beyoncé. V Evropě se sice budeme těžce vyrovnávat s tou rapperskou částí, protože u nás není rapp tolik oblíbený jako v USA, ale komu na tom záleží... Beyoncé má na to, udělat z tohoto hit. A ono to tak i bude. Pecka!

All Night
Oh yes! Tahle písnička se mi strašně, strašně, strašně moc líbí. Je to nejdelší track na albu. Pomalá a velice melodická věc, s tak trochu rock'n'rolovým nádechem. Ale ten zpěv Beyoncé. Tohle je oficiálně jedna z mých nejoblíbenějších skladeb od Bey. V songu je mnoho rozdílných nástrojů, ale i přes to všechno to drží jako silný celek. A to se mi líbí... Vlastně se na albu nenachází song, který by mě vyloženě urazil nebo mi neseděl... no, nechvalme dne před večerem. ;)

Formation
Pilotní singl, ve kterém se takzvaně Beyoncé "předvedla". Udělala song, který pobouřil polovinu Ameriky a to nechtěla ani sama Bee... Když tohle vyšlo, jako singl, tak jsem čekal, že následující (myslím tohle) album bude katastrofa. Ale tohle se naštěstí nepotvrdilo. Tento song by na albu ani být nemusel... je to takový bonus, který se nakonec v USA po prvotních "problémech" ujal. Ne však natolik, aby stoupl na vysoké příčky Billboardu... Na to, jak jsem tento song nemusel, tak už ho i poslouchám... Jde o zvyk, na všechno si lze zvyknout. Ale ani tak bych ho nezařadil k tomu nej, co Bey kdy udělala.

Takže, podle recenze jste to myslím poznali. Ale radši ještě jednou, album se mi moc líbí. Je to směsice stylů, zvuků, trefných a osobitých textů. A když už i kritici píší, že je tohle album roku, tak na tom něco bude. ;) A stačilo k tomu "jen" 11 songů a silný vizuální film, který to celé dotváří v jednotný celek. Moc dobré! Né-li nejlepší... Limonáda v mých očích Queen B prostě povýšila ještě výše... a Ellie, Demi, Kylie a Nicki jsou zase o kousek dál. ;) A řeknu vám, že se nemůžu dočkat, až Bey uvidím naživo. Sice nezpívá XO nebo Love on top, ale s těmi novými písněmi se to všechno dobře kompenzuje. A tohle je jednoznačně album její dosavadní kariéry. Nevím, jestli není zbytečné psát něco o mých oblíbených písničkách z tohoto alba. Ono je problém, že jich je méně, než se nám dostává od všech jiných interpetů a úroveň těchto songů je opravdu špičková. Žádný béčkový tucťák z rádia... Ale když se vám tedy nebude chtít 45 minut věnovat celé "Limonádě", tak doporučuji alespoň Freedom, Hold Up, All Night, Daddy Lessons a Sorry.Celkové procentuální hodnocení: 100%

Toto album je prostě nutné brát jako umění. Ne jako jen tak nějakou hudbu. Řeklo to o tomto albu i několik profi kritiků. Na závěr snad jen řeknu, že překonat alba "Beyoncé" a "Lemonde" bude nadlidský výkon. Takže jsem zvědav, co Bey v budoucnu vytáhne z rukávu... to bude ještě hodně zajímavé.


My amazing year!

26. dubna 2016 v 20:27 | Usher |  ME & my gup
Ty bláho, nádech, výdech, nádech, výdech. :D Nehci to zakřiknout, ale tento rok je zatím opravdu hezký - co se tedy mého života a zážitků týče. :)

Tento rok je jeden velký zázrak. To vlastně úplně ne, ale prostě, je až neuvěřitelné, jak se mi plní má přání. Byl jsem v itálii, a dokonce tam sportoval. Což je neuvěřitelné, ti kteří mě znají, jistě pochopí... jsem nejen strašné nemehlo, ale také úplný antitalent na veškeré sporty. Tak se divím, že jsem vůbec nějaký ten kopec na tom snowboardu sjel. Hned po příjezdu z Alp mě čekala úžasná a dokonalá Ellie Goulding. Zpevačka, kterou zbožňuji a miluji. Z jejího koncertu jsem byl unešený dlouho dobu a zůstane v mém srdci na dlouho. Velký zážitek. A měsíc a půl později došlo na dárek, který jsem nadělil příteli na Vánoce - lístky na britskou skupinu Years & Years, jejichž koncert byl také skvělý. Nejlepší je vždy ta atmosféra a zážitek...


A již za měsíc a pár dnů mě čeká Skotsko. Krásná země plná nevšedních míst s úžasným hl. městem Edinburg. Moc se tam těším... bude to sice pouze 5 dnů, ale tyto dny si hodlám náležitě užít. ZOO s pandou velkou, hrady, hory, jezera, obří skluptury koňských hlav... Bude to nářez. Ale to letadlo mě pořád děsí.
A bude děsit i o měsíc později. Protože jsem si dnes, naprosto čerstvě vybral svůj narozeninový dárek od mamky. Od ledna totiž vymýšlela, co by mi dala. Respektive řekla, že peníze, ale prostě nechtěla je dát jen tak vniveč... takže přišel na řadu nápad s mobilem. Málem jsem si koupil nový iPhone SE. Ty blááho, jak já můžu být rád, že jsem dostal rozum a chvilku počkal. Včera mě totiž něco napadlo, něco - co vám došlo už podle obrázku výše, ale stejně tak to tady popíšu. :D Projížděl jsem instagram a najednou vidím, jak nějaký mladík z Prahy postnul fotku vstupenek na Beyoncé. A tady se zrodil ten ďábelský nápad. O Formation tour jsem samozřejmě jako každý správný fanoušek Beyoncé věděl. Ale nenapadlo mě nad tímto reálně uvažovat. Ale ta fotka mě prostě osvítila, a řekl jsem si, že když může i někdo jiný, tak by to neměl být problém ani pro mě. A tak jsem začal hledat volná místa na turné, které je z 80% beznadějně vyprodané... Celou dobu jsem se soustředil na Wembley arénu v Londýně. Až mi najednou došlo, že nemusím vyloženě do Londýna - Wembley je tak obrovská, že bych stejně Bey viděl jako broučka pod lupou... Prostě jsem se koukl i na další data. A z těch vše mě nejvíce zaujal Frankfurt a Milano. Říkáte si, že teď už to bylo asi jasné... kdo by si vybíral Německo. No ale důležitá byla doprava. A tu nakonec s přehledem také vyhrál Milán. Takže podruhé za tento rok do Itálie... navíc kvůli Beyoncé! To je prostě splnění snu.
Je libo "limonádu"?

24. dubna 2016 v 18:43 | Usher |  ME & my gup
tumblr_o64pg7Ivop1rim1w3o3_400.gif (276×151)

Včerejším dnem po mě začal hudební půst... Jediné, co budu v posledních dnech "vpouštět do sebe" je nové album mé nejoblíbenější zpěvačky. Beyoncé včera speciálně ve spolupráci s kanálem HBO uveřejnila svůj vizuální film "Lemonade", který uveřejňuje všechny nové songy ze stejnojmenného alba, které je od dnešního dne k poslechu v aplikaci Tidal. Jenže kdo má v dnešní době Tidal? :/ Skoro nikdo... Naštěstí jsou i dobré duše, které sice podvodnými způsoby album stáhnou a dají na net, ale alespoň to dělají pro nás, co placený účet na Tidalu nevlastní. Nicméně to nemění na tom, že celý den poslouchám Beyoncé... a to si můžete všimnout i na mém instagramovém profilu... Po dohodě s Ennie udělám recenzi někdy v budoucnu. Ale jedno vím jistě. Nové album se mi líbí.Recenzi si nechám na jindy, jak už jsem sice napsal... ale i tak vám přiblížím, o co zhruba jde. Nové album je hodně o lásce, vztahu. Celé je to taky o tom, že by ženy měly být stejně hodnoceny jako muži... takže Beyoncé se jako feministka zase ukázala. Ale je to dobře... Dneska jsem si koupil květnový Elle s Bey na titulce. Je tam s ní dobrý rozhovor, ve kterém sama odpovídá na to, že se necítí být zarputilou feministkou, v podstatě jen chce, aby si svět uvědomil, že žena dávno není jen obrazem služky... Samozřejmě je rozhovor také o nové módní značce, kterou Beyoncé produkuje. Značka se nazývá Ivy Park. Ivy je jasné - jmenuje se tak její dcera - Blue Ivy a Park proto, že podle Beyoncé je to právě místo, které nám dává oddechnout a uvědomit si mnoho věcí. Sama má prý nejvíce nápadů a úžívání volných chvil spojené s parkem. Nutno podotknout, že nová kolekce sportovního oblečení je pouze pro ženy. ;) Takže rovnou odpovídám na vaši otázku: Ne, nic jsem si dosud neobjednal. :D V sukýnkách a elasťácích chodit nebudu... I když, ty mikiny jsou hezké. :D


Takže asi tolik prozatím k nové Queen B! ;)


MOST ICONIC WOMEN

21. dubna 2016 v 20:33 | Usher |  ME & my gup
Tak po delší době jdu zase na nějaký ten duchaplnější článek. Každý z nás má oblíbené celebrity. I já, a není tajemstvím, že o většině víte, ať už ze článků nebo z menu tohoto blogu. Jenže... ne všechny hvězdy často zmiňuji. Samozřejmě, největší ženskou hvězdou je pro každého člověka jeho máma.


Mnoho dam ze šoubyznysu jsou pro mě velkými idoly, ne proto, čím jsou, ale proto, jaké jsou... tak teď jeden menší článek věnovaný právě jim.

Feminismus a Beyoncé...
Můj osobní názor na feministky je takový, že by to neměly holky až tak přehánět. Dámy jsou totiž někdy až moc předpojaté. A ve vyšších vrstvách mezi slavnými si toho můžeme všimnout hned v několika případech. No, přiznávám, že ani má milovaná Beyoncé není zrovna ideálem. Je jednou z těch nejvýraznějších feministických osobností. Ale obdivuji jí za to, kolik toho dokáže, a že je toho opravdu hodně.

Dáma s velkým úsměvem...
Mnohé ženy vykonávají opravdu velké množství funkcí... Mimo již zmíněné Beyoncé bych připomněl Kylie Minogue. Ta je pro mě poslední dobou mou součástí. Její hudba je pro mě v současné době tou největší můzou. Chování této drobné nenápadné divy je úžasné. Ona sama je strašně přátelská... soudím sice dle videí, rozhovorů, fotek a článků, ale opravdu je to ta nejvíce příjemná osoba v showbusinessu. Také si musela projít mnoha špatnými chvílemi, bohužel... snad nikomu v roce 2005 neuniklo, že měla Kylie rakovinu, kterou naštěstí pokořila. Ta energie, se kterou se Kylie vypořádala s nemocí a radost ze života je něco, co mě prostě dokáže nakopnout.

Česká slečna na světových molech...
I v Česku se najdou ženy, které mi přijdou velmi sympatické, a to nejen po osobní, ale také pracovní stránce. Patří mezi ně mnou oblíbená Taťána Kuchařová. Miss World 2006, která má v popisu práce "být milá, hodná, tolerantní". Ona taková je. Je profesionálka, která má vše, co by dáma měla mít. Mimo svého luxusního vystupování (teď jste určitě čekali slovo "těla" :D) má i vlastnost, která mnohým celebtritám chybí - a tou je lidskost. Přijde mi strašně milá a cílevědomá. Ale neznám ji, nevím jaká je v osobním životě, když je nenamalovaná a leží na gauči spolu s Ondřejem. Ale podle dostupných fotek, které sama zveřejňuje na instagramu je přesně taková, jak jsem ji teď popsal... Je svá, taková ta milá holka od vedle, která mimo modelingu a reklamy dala část své duše pro dobro charity.

Těch dam, které si zaslouží pozornost je samozřejmě mnoho. Ať už za to, jaké jsou, co dělají, nebo co v životě dokázaly či zažily. Já vypíchl jen tři... bylo by jich rozhodně více, v čele s Jennifer Aniston, kterou miluji. Není idol jako idol... Nezačnu hned zpívat po vzoru Kylie a Beyoncé, ani se nepohrnu do modelingové agentury. Je to vše o něčem jiném... Chtěl bych taky jednou něco dokázat. Ale, to nás asi bude více, co? ;D

Co vy, máte nějaké ženské idoly?
(mužských idolů je samozřejmě více, ale tyto ženské mi přišly zajímavější...)


Recenze: The Summer Set a Troye Sivan

18. dubna 2016 v 15:47 | Usher |  Recenze CD
Po opravdu dlouhé době tady mám pár recenzí, které by vás mohly zajímat. Nebo je tady alespoň mizivá šance... Tento výběr jsem na poslední chvíli upravil. Původně měli být na prvním místě Simple Plan, ale nakonec jsem si řekl, že jim v budoucnu udělám recenzi zvlášť. Přece jen, je mám radši než tento "zbytek". ;)

The Summer Set - Stories For Monday

O tuto skupinu bych asi nikdy nezavadil, nebýt Ennie... no, nebo bych na ně narazil u Janelle a Bailey. :D Každopádně, už jsem dělal minulý rok recenzi na jejich předešlé album "Legendary"... ale tohle je teda o moc lepší. Nebo takto - pro mě zajímavější. To je asi výstižnější. Každý na to má svůj pohled. Mě tohle album mile překvapilo. Když jsem slyšel pát songů u Ennie na blogu, řekl jsem si "fajn, ale nic pro mě"... No, ale opak je pravdou... ono je to hodně rytmické, melodické a překvapivě milé, hravé a slunné album. Sbírka dobře laděných songů, které můžou být buď chvilkou záležitostí nebo zážitkem na celý život, otázka, jak moc si to pustíte k tělu. Ale rozhodně to není unylé jako předešlé skladby TSS, které jsem měl možnost slyšet. Kytary sice pořád převládají, ale dává se zde prostor i tomu "cinkání", které já tak rád. Prostě jsem čekal něco horšího... Docela obsáhlý komentář jsem si také dovolil napsat k recenzi od Ennie, kde také naleznete takové to "song po songu", tam jsem doopravdy rozepsal všech 11 písní se svým názorem. A celkově mi jako nuda přijde jen málo co... třeba "All In" a "Jean Jacket". Naopak mě mile potěšily skladby "Wonder Years" (což je balada, kterou Ennie nemusí :D), All Downhill form Here, All My Friends, Change Your Mind a docela se mi zalíbil i pilotní song Figure Me Out, který si vzal hudbu z Best Song Ever od One Direction... Celkově jsou si TSS a OD docela dost podobní. :D Braňte se tomu, jak chcete... zní to hrozně moc podobně. A celkové hodnocení odpovídá mé současné náladě...

Celkové procentuální hodnocení: 72%----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Troye Sivan - Blue Neighbourhood

Moc milé překvapení bylo tohle album hudebního nováčka, jinak youtubera, Troye Sivana. Jeho hudba je taková ta ponurejší melancholická tragédie, které dokáže oslovit. A taky to i dělá... U nás se kupodivu Troye prosadil už svým dva roky starých Happy Little Pill, což jsem tenkrát nedokázal pochopit, protože to nehráli ještě ani v USA, a u nás už ano. :D Tím lépe... možná tady někdy v budoucnu Troye zavítá - zatím teda nejblíže Vídeň. Modré sousedství je poklad. Vážně skupinka okolo tohoto alba odvedla skvělou práci, včele s Troyem, který se autorsky podílel na velké části hudby i textů... Ale jak říkám, melancholie to vede. Přitom on je docela šťastné dítko, tak nevím, kde se to v něm bere. :D Každopádně to vydalo na silné a citlivé písničky. Nikdo nemůže čekat mainstream a rádiový pop, to ani za nic... Troye si jede svoje. Kdybych měl album zařadit do nějakého existujícího žánru, asi bych trochu tápal... je to takové... popové indie s příměsem elektroniky a chvílema ani člověk neví, čeho všeho. Ale je to myšleno v dobrém... protože jde o kvalitní poslech. Už si na toto album brousím zuby, takže asi skončí v mé sbírce i jako fyzická kopie. U Troye bych za své nejoblíbenější písničky označil Youth, Wild, Cool, Blue, Bite a Ease.

Celkové procentuální hodnocení: 85%

Ještě tady měla být recenze na Elliphant, ale do toho už se mi nechce, takže taky třeba někdy jindy. :D


Music of April

8. dubna 2016 v 17:47 | Usher |  ME & my gup
No, sice jsem říkal, že další článek v pořádí nebude o hudbě a vidích... No, kecal jsem. Zase to na mě přišlo a já se musím podělit o to, co u mě teď letí. Inspiroval mě článek Ennie, kde měla samé rockové věci. Upřímně, já mám chvíle, kdy rock poslouchám moc rád... třeba Linkin Park nebo Simple Plan, pokud je ještě počítáte pod rock. :D

Nicméně teď poslouchám trochu jinou kávu - lepší. :D A překvapivě jsem se trochu vzdálil od úplného mainstreamu... Nového Zayena jsem si poslechl pouze dvakrát a novou Gwen Stefani třeba vůbec... Mám úplně jiné songy, které mi teď dokáží nakopnout náladu... nemusí být ani nikterak taneční. Stačí, že se mi prostě líbí, že je znám, a že mi neřve do hlavy ohlušující melodie a tupý hlas.

No dobrá, ohlušující melodii tady možná jednu mám. Na nové Galantis jsem docela čekal a jsem více než nadšený. :) Vážně super sound. Skvělá oddechová hudba, u které se dobře odreaguji. Tohle mě moc baví! Stejně tak jako i novinka od Tinieho. Tinie Tempah se spojil se zpěvačkou Zarou Larsson a vznikla příjemně melodická skladba.


TOPlist


web hosting: blog.cz / admin and layout by: Usher / 2008 - 2011 2012 - present