I ♥ Scotland

6. června 2016 v 23:34 | Usher |  ME & my gup
Tak jo, nebudu to zbytečně roztahovat na několik odstavců. Ale alespoň krátký článek bych o tomto úžasném výletu napsat měl. :) Pár fotek jsem také přidal na instagram. Na facebooku jsem byl aktivnější, tam je jich mnohem více. Ale chybí fotky z posledních dvou dnů. To už se mi ani nechtělo přidávat. Tak snad někdy jindy. :D

Vše začalo Bratislavou. Ta byla moc hezké. Zašli jsme si na hrad, prošli centrum starého města, navečeřeli se a pak šli hezky spát na hotel. A hned ráno frr, směr Edinburgh. Před odletem jsem si vzal prášek proti stresu, takže mi v podstatě let ani nevadil. :D Až na to, že hned po startu z Bratislavy jsme prolétaly mrakem, takže byla docela hnusná turbulence, ale pak bez potíží až do Edinu, kde nás čekalo tvrdé přistání. Letadlo huplo tak silně, že to až bylo divné. Ale dalo se to...


Hned první den jsme jeli do centra Edinburghu, prošli jsme se po Princes Street, najedli se na lavičce - když už jsme v Británii tak samozřejmě s fish and chips, zašli si na hrad, prošli jsme se k Hollyrood Palace (oficiální skotské sídlo královny) a pak zpět na Princes Street. Samozřejmě jsme ze všeho byli nadšení. Opravdu ze všeho. Jejich styl architektury je prostě nádhera. Edin je docela přelidněné město. Je zde mnoho turistů, jako v každém velkém městě, ale to nám vůbec nevadilo. Doprava a vše kolem tam bylo boží. Doubledeckry (dvoupatrové autobusy) nejezdí jen v Londýně, stejně tak, jako i červené telefonní budky nejsou pouze londýnskou záležitostí. Celkově jsme došli k názoru, že je Edin hezčí než Londýn. Proč? Londýn je jen uměle vybované středisko plné umělých památek. Ano, je to legenda, ale umělá... tady bylo vše reálné, velkolepé a hlavně vážně hezky opečovávané. Britové jsou celkově pořádný národ. U nás by ani nebylo možné, aby se o polední pauze lidé zvedli a šli si dát oběd do parku pod hrad. Tady by lidé na trávě seděli vedle psích hoven a nebo odpadků... to se tam nědělo. Je to opravdu jiný (lepší) svět.

Druhý den byl také Edinburghský... vlastně, pouze jeden den jsme byli mimo Edinburgh. V ten druhý den jsme si zašli na horu Arthurs Seats, který je nad Edinburghem. Měli jsme šteší, že jsme všechny dny měli nádherné slunné počasí, které je na Británii až neobvyklé. Ale tím lépe pro nás. :)) Po tom, co jsme vylezli a slezli z hory(kopce), tak jsme šli směrem k moři, okolo staré trosky kostela. Výhled u moře byl boží... pláž byla vážně krásná, písčitá... připadal jsem si jako v létě, jen jsem byl v bundě, protože byl vítr. :D Ale tamní malé děti s rodiči jsou již zvyklí, takže tam létali pouze v plavkách a dělali všechny různé letní aktivity mimo koupání, přece jen byla voda ještě chladná. Po cestě zpět jsme se svezli busem na Princes Street, kde jse si zašli do Mekáče. Of course. :D Nerozumněl jsem ani hovno... skotská angličtina je odlišná od té britské... tzn. nerozumíte ani hovno a melou rychlostí 10 slov za sekundu. :D Mekáč jsme si vzali do parku a dali si ho tam, hezky v trávě spolu s ostatními. :D No... jinak jsme samozřejmě obešli, co se dalo. :)

Další den jsme navštívili pár desítek kilometrů vzdálené skluptury koňských hlav "The Kelpies" ve městečku Falkirk. Poté jsme jeli ještě dál do města Stirling. Tam bylo nádherně. Navštívili jsme tamní hrad - údajně nejhezčí hrad ve Skotsku a musím souhlasit, že byl hezký... než jsme to celé prošli uplnynuly skoro tři hodiny. Po tomto úžasném hradě jsme si ještě zajeli na monument Williama Wallace - pokud jste viděli Statečné srdce tak je to ten, kterého hrál Mel Gibson. :D Vážně super místo. Taková obrovská rozhledna. Výhled do krajiny byl nezapomenutelný... všude krásné údolí, louky, pole, točitá řeka, anglické domky... prostě krása. Poslední den jsme měli původně v plánu Glasgow a jezero Loch Lomond, ale báli jsme se, že bychom to časově nestihli kvůli vrácení auta. Takže jsme zůstali v Edinu a navšítivli tamní Národní skotské muzeum, kde mě teda uchvátila zejména ta přírodovědecká část. Mám hrozně moc fotek s různými zvířaty. Od klokana, přes pandy, lvi až po kočky při páření. :D Napolsedy jsme se prošli po High Street, The Royal Mile, Princes Street a nakoupili si nějaké ty suvenýry - respektive pohledy a sladkosti pro blízské. Pak jsme se vrátili k hotelu a ještě jsme se zajeli podívat na vzdálenější pláž Cramond, kde jsou protiponorkové zábrany. A když je odliv dá se okolo nich projít až na blízský ostrov. Krásné to bylo!

A nesmím zapomenout zmínit ani úžasný Morrison Market. Potraviny nejvyšší kvality za dost nižší ceny, než bychom je koupili u nás. Ovšem the best byly "páje", želé, salátky... No prostě mňamíí... Pokud budete mít cestu a příležitost, tak rozhodně doporučuji! ;) A pokud se poštěstí, tak si Skotsko bzry dáme znovu... tentokrát třeba Glasgow. Ale bacha, je tam docela draho, jedinné takové drobné mínus. Ale rozhodně mám plno krásných zážitků. :)

A někdy v budoucnu dodám i další fotek z naší sbírky. A už teď se těším na červencový Milan s koncertem Beyoncé. :3

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ennie Ennie | Web | 8. června 2016 v 13:35 | Reagovat

Zas až tak krátký není :D :D.
Jsem ráda, že se ti tam moc líbilo a doufám, že mě to také jednou vyjde :). Ta úvodní fotka je z tvé fotky? Vypadá skvěle :o). K těm troskám kostela si budu muset zajít :D. Na ty skulptury jsem se koukala a přemýšlela, jestli je něco v nich nebo jaký to má smysl. Upřímně - se mi nelíbí. Škoda, že vám nevyšel ten Glasgow :/. Byla jsem v přírodovědeckém muzeu v Bratislavě a taky se mi tam líbilo! :) Mají tam úžasně udělané *jak to slovo kudla je :D* vitríny (?) mají vycpané zvíře a za ním nádherně namalovanou krajinu (případně další zvířata) a v těch vitrínách mají listí stromy... fakt hezký to bylo :). Pandy tam ale bohužel neměli :( :D :D. Já chci taky někam jet! Poslední půl rok se chci podívat i do Itálie a ta mě nikdy nějak moc nelákala :D :D.

Nakonec Byeoncé jo? :D (myslím na vzhledu :D).

2 stars-of-pop stars-of-pop | Web | 12. června 2016 v 9:08 | Reagovat

Teda závidím ti takový pěkný výlet, který jsi absolvoval. Já v Anglii nikdy nebyla, natož ve Skotsku :-D Ale jednou bych se tam ráda podívala. Zní to až pohádkově, jak to ve článku popisuješ :) A už teď se těším na tvou červencovou recenzi z koncertu Beyoncé :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist


web hosting: blog.cz / admin and layout by: Usher / 2008 - 2011 2012 - present